جزئیات کامل متن

شرکت حیان روی

مصارف کلرید روی

کلرید روی یک ترکیب شیمیایی جاذب رطوبت بوده که مصارف متعددی در صنعت و زندگی روزانه‌ی ما دارد. که در ادامه مقاله در مورد آن بحث میکنیم.

کلرید روی (ZnCl2) یک ترکیب شیمیایی مهم بوده و به نه شکل کریستالی وجود دارد که بی‌رنگ و یا سفید هستند. این ماده در واقع یک پودر دانه‌ای بوده که توسط حرارت دادن کلسیم کلرید و سولفات روی به دست می‌آید. این ترکیب وزن مخصوص 75/2 و 4pH= دارد. کلرید روی بدون آب که سفید رنگ است دارای توانایی حلالیت در آب می‌باشد. این ترکیب که یک ترکیب آب شونده می‌باشد، دارای کاربردهای مختلف بوده و مصارف عمده‌ی آن شامل استفاده در سنتز شیمیایی و فراوری نساجی می‌باشد.
همه‌ی کسانی که از این ترکیب استفاده می‌کنند، باید اقدامات ایمنی را برای استفاده‌ی روزانه از آن رعایت کنند. کارشناسان پیشنهاد دادند که این ترکیب باید در ظروف عاری از هوا نگه داشته شده و در مکان سرد و خشک ذخیره گردد. همچنین، در حالی که شما از این ماده‌ی شمییاییی استفاده می‌کنید، باید از دستکش‌های لاستیکی و عینک‌های محافظ برای امنیت شخصی خود استفاده کنید. در زیر برخی از این مصارف را ذکر می‌کنیم.
خلوص آب: کلرید روی به علت خاصیت جاذب رطوبت بودن آن به منظور حفظ خلوص آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب در آب آشامیدنی وجود دارد.
کشاورزی. فلز روی یک عنصر مهم برای رشد سریع گیاهان می‌باشد. محصولات زراعی در معرض محلول‌های روی قرار آماده شده توسط ترکیب عوامل کیلیت با کلرید روی قرار می‌گیرند.
باطری های سلولی خشک. این ترکیب دارای خواص الکترولیتی و جاذب رطوبت می‌باشد، به همین دلیل به صورت گسترده در باطری‌های سلولی خشک استفاده می‌شود. دلیل دیگر برای استفاده از آن‌ها در این نوع باطری ها توانایی آن‌ها جهت جلوگیری از خوردگی می‌باشد.
جداسازی روغن از آب. این ترکیب برای جداسازی روغن از آب به عنوان یک قطع کننده‌ی امولسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چاه‌های گاز و نفت. این ترکیب در چاه‌های گاز و نفت به عنوان مایع به واسطه‌ی وزن مخصوص بزرگتر آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تولید رزین‌ها. یکی از مصارف عمده‌ی کلرید روی تولید رزین‌های قابل تبادل می‌باشد.
حرارت دادت لاستیک. این ترکیب به عنوان یک شتاب دهنده در فرایند حرارت‌دهی لاستیک عمل می‌کند.
استفاده در شار. این ترکیب به طور گسترده در شارها برای هدف قلع اندود کردن، گالوانیزه کردن و لحیم کاری استفاده می‌شود. این ترکیب قادر به حذف نمک‌ها و اکسیدها از سطوح فلزات مختلف می‌باشد. یک شار کلرید روی به عنوا "عامل پاک کنندگی" نیز شناخته می‌شود.
کنترل هیدروژن سولفید. این ترکیب به منظور کنترل انتشار گاز هیدروژن سولفید با واکنش آن با سولفید و کمک به کاهش بوی این گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
علف کش. یکی از حیاتی‌ترین مصارف آن اثر بخشی آن در کنترل رشد خزه و گلسنگ در سقف خانه، نرده‌ها و مکان‌های داخلی می‌باشد.
درمان زخم‌ها. این ترکیب ماهیت ضدعفونی کنندگی دارد و به طور گسترده به در درمان زخم‌ها استفاده می‌شود. مکمل‌های روی برای حفظ سلامتی بسیار مفید می‌باشد.
استفاده در صنعت چاپ و نساجی. این ترکیب یک عامل رنگ آمیزی در رنگرزی و چاپ پارچه نیز استفاده می‌شود.
عامل آبگیری. کلرید روی بی‌آب می‌تواند به عنوان یک عامل آبگیری در فرایند سنتز شیمیایی استفاده شود.
کاربرد در صنعت چسپ و چوب. یکی دیگر از کاربردهای این ترکیب استفاده از آن در صنعت چسپ و چوب می‌باشد. این ماده برای تولید و حفظ چسپ مفید می‌باشد و همچنین در اشباع چوب استفاده می‌شود. همراه با دی کرومات سدیم، این ترکیب به حفظ چوب کمک می‌کند.
آبکاری: آبکاری فرایندی است که در آن پوشش فلزی توسط استفاده از الکترولیز تهیه می‌گردد. این ترکیب به آبکاری مواد مفید بسیار کمک می‌کند.
پالایش سنگ معدن: این ترکیب به عنوان یک عامل شناور در فرایند پالایش سنگ معدنی استفاده می‌شود.
حفاظت از سلول‌های انسانی. این ترکیب از سلول‌های کبد و کلیه را حفاظت می‌کند. برای این هدف، فلز روی همراه با جیوه استفاده می‌شود. این ترکیب برای توسعه‌ی سیستم ایمنی بدن انسان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
جوشکاری: این ترکیب برای اهداف جوشکاری استفاده می‌شود. دلیل استفاده از آن عمدتا به خاطر توانایی ان در حل اکسیدهای فلزی در حالت مذاب می‌باشد.
تهیه‌ی مواد شیمیایی و مواد مفید: این ترکیب در تهیه‌ی متیل کلرید، مواد شیمیایی روی، ترکیبات دیازونیوم، باسیتراسین روی و اتیل استات مفید می‌باشد. همچنین به طور گسترده در فرایندهایی مانند واکنش فریدل کرافت و تقطیر آزئوتروپ یا آزوتروپ استفاده می‌شود.
با توجه به اطلاعات فوق، بسیار واضح است که این ترکیب یکی از گسترده‌ترین ترکیب های مورد استفاده در صنعت می‌باشد. در نهایت، نیاز به بررسی‌های بیشتر آزمایشگاهی در رابطه با مصارف کلرید روی در زندگی بشر وجود دارد.