جزئیات کامل متن

شرکت حیان روی

صادرات یک میلیارد و 130 میلیون دلار فلز به عراق

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق درهمایش توسعه همکاری اقتصادی با کشور عراق گفت: امسال یک میلیاردو ۱۳۰ میلیون دلار محصولات فلزی به عراق صادر شد.

حمید حسینی روز چهارشنبه در همایش توسعه همکاری های اقتصادی لرستان با کشورهای عراق و سوریه در سالن همایش اتاق بازرگانی خرم آباد اظهار داشت: اتاق های بازرگانی صدای بخش خصوصی هستند و وظایف آنان توانمندسازی اعضا، تبادل تجربیات می باشد.
وی شبکه سازی و بازارسازی برای اعضا را از دیگر وظایف اتاق های بازرگانی برشمرد و گفت: در اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق سعی می کنیم جمع آوری اطلاعات و ارتباطات را در دستور کار قرار دهیم.
وی افزود: بازار عراق زیرساخت هایش از بین رفته و بهترین زمان برای حضور در این کشور است.
حسینی بیان کرد: بازار عراق هنوز برای خارجی ها امن نیست و هیچ کشوری نمی خواهد در عراق فعالیت کند.
وی روند صادرات به عراق را در سال های گذشته مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: سال گذشته موفق شده ایم چین و ترکیه را با ۸.۷ میلیارد دلار صادرات کالا به عراق پشت سر بگذاریم.
وی اضافه کرد: در همه اقلام در بازار عراق صادرات داریم و اگر بتوانیم صادرات را همراه با خدمات ارایه دهیم حضور مارا در بازار عراق پایدار می کند.
دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: سال گذشته ۴۵۰ میلیون دلار محصولات فلزی صادر شد که امسال به یک میلیاردو ۱۳۰ میلیون دلار رسیده است.
حسینی افزود: فرصت های سرمایه گذاری در عراق بسیار زیاد است.
وی صدور ویزا رایگان بین ایران و عراق را کار بسیار بزرگی در روابط دیپلماتیک عنوان کرد و ادامه داد: اتصال راه آهن شلمچه به بصره در مرحله انجام است همچنین ایجاد شهرک های صنعتی مشترک در مرز این ۲کشور، پذیرش قرار داد ۱۹۷۵ الجزایر و امکان پذیر شدن لایروبی اروند، ترانزیت کالاهای وارداتی و صادراتی بخشی از اقدامات مهم و دستاوردهای سفر رییس جمهور به عراق می باشد.