جزئیات کامل متن

شرکت حیان روی

پیش بینی افزایش ۲ برابری تقاضای مس

جدیدترین گزارش‌های خبری منتشر شده انجمن بین المللی مس استرالیا نشان می‌دهد: میزان تقاضا برای خرید مس در دو دهه آینده، با افزایش دو برابری رو به رو خواهد شد.

«جان فنل» رئیس انجمن بین المللی مس استرالیا روز چهارشنبه در سمینار سالانه مس در آدلاید گفت: «میزان تقاضای جهانی مس در حال حاضر بیش از عرضه است.»

وی افزود: شمار زیادی از معادن عملیاتی جهان، بیش از ۷۵ سال قدمت دارند و این مساله سبب شده است میزان فرآوری سنگ معدن مس کاهش یابد و تقاضا جهانی با افزایش رو به رو شود. بنا بر پیش بینی فنل میزان مصرف مس تا سال ۲۰۴۰ به ۲۶ میلیون تن در سال یعنی تقریباً دوبرابر میزان فعلی آن افزایش یابد. 

به گفته فنل در حال حاضر با استفاده از جدیدترین فن آوریهای نوین صنعتی مانند هوش مصنوعی، ماشین‌های رباتیک و حسگرهای پیشرفته می‌توان مس را ایمن تر و با حداقل تأثیر بر روی مردم و محیط زیست استخراج کرد.

کاهش سطح ذخایر مس در شیلی در حال حاضر این کشور آمریکای لاتین را با مشکلات فراوانی رو به رو کرده است. مس نقش مهمی در اقتصاد شیلی دارد و حدود ۱۳ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین شیلی با تولید ۵.۸ میلیون تن مس در سال ۲۰۱۸ بزرگترین تولیدکننده فلز سرخ در جهان شد. 

بر اساس این گزارش، سالانه بیش از ۶۰ درصد مس تولیدی در جهان به کشورهای آسیایی صادر می‌شود و چین در رأس واردکنندگان مس در جهان به شمار می‌آید.