جزئیات کامل متن

شرکت حیان روی

صادرات نفت‌‎ایران بیش از یک‌میلیون بشکه رشد کرد

 دیپلماسی ایران در اوپک و کاهش تولید نفت این سازمان در نشست یکصد و هفتاد و یک این سازمان در وین سبب شد قیمت نفت روند صعودی در پیش بگیرد

دیپلماسی ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کاهش تولید نفت این سازمان در نشست یکصد و هفتاد و یک این سازمان در وین سبب شد قیمت نفت روند صعودی در پیش بگیرد؛ اگرچه قیمت نفت پس از توافق اوپک در ١٠ آذرماه فراز و فرودهای را پشت سر گذاشته است اما همچنان نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ١٠ دلار گرانتر در بازار به فروش می رسد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، اعضای اوپک در نشست ١٠ آذرماه خود توافق کرده بودند

به مدت ٦ ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز برسانند.

کشورهای غیرعضو اوپک نیز متعهد به کاهش حدود ٦٠٠ هزار بشکه ای تولید نفت شدند تا سروسامانی به قیمت نفت داده شود.

قیمت نفت سبک ایران که در ٢٥ مارس ٢٠١٦ یعنی ٦ فروردین ماه پارسال ٣٦ دلار و ٣٥ سنت برای هر بشکه معامله می شده است، ٢٤ مارس ٢٠١٧ یعنی چهارم فروردین ماه ٩٦، ٤٧ دلار و ٥٧ سنت برای هر بشکه معامله شده است که نشان‌دهنده افزایش ١١ دلار و ٢٢ سنتی قیمت نفت است.

قیمت نفت سنگین ایران نیز دارای چنین شرایطی است و در حالی که پارسال در چنین روزهایی ٣٤ دلار و ١٨ سنت برای هر بشکه معامله می شد، امسال و در چهارم فروردین ماه، ٤٨ دلار و ٦٣ سنت برای هر بشکه معامله شده است که افزایش بیش از ١٤ دلاری را نشان می‌دهد.

افزایش بیش از یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران نسبت به پارسال

بیژن زنگنه، وزیر نفت پارسال در چنین روزهایی میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران را بیش از ٢ میلیون بشکه در روز عنوان کرده بود و امسال اما در چنین روزهایی صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از ٣ میلیون بشکه در روز رسیده است، افزایش صادرات نفت ایران در کنار افزایش قیمت، سبب شد درآمدهای نفتی ایران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

ایران هم اکنون، ٢ میلیون و ٢٦٥ هزار بشکه در روز نفت خام به بازارهای اروپا و آسیا صادر می‌کند و در مجموع بیش از سه میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند.